ŠTRAJK
(Foto: PRESS) |
Još od 22. decembra štrajkuju zaposleni na Avali, televiziji s nacionalnom frekvencijom. Vlasnici Đunić, Mitrović i izvesni Austrijanac Kraus duguju zaposlenima više zarada i doprinose , prema nekim računicama duguju i državi. Generalna menadžerka Lekić izvukla se iz ove priče, iako bi kapetan trebalo poslednji da napusti brod. Štrajkačima ne pomažu ni molbe državnom vrhu, ni RRA, ni apeli Međunarodne federacije novinara i čak Misije OEBS. Vlasnička trojka aroganciji dodaje i bezobrazluk. Niko im ništa ne može. Ili neće. To zapravo pokazuje ko i kako gospodari ovdašnjim medijskim prostorom. I ne samo medijskim.
Z.Č.
MEDIJI U SRBIJI UMORNI OD SLOBODE
Vukašin Obradović |
Različita istraživanja domaćih i stranih organizacija su pokazala da je u poslednje tri godine, kroz jačanje cenzure i autocenzure, oslabile medijske slobode u Srbiji,. Svakako najdramatičniji je bio izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, koji se može čitati kao kriminalistički roman i iz kojeg se jasno vidi sprega između politike, vlasnika marketinških agencija, tajkuna i vlasništva nad medijima. Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a nije optimista ni za godinu koja je počela, tim pre jer će ona biti izborna.
Po njegovom mišljenju, taj obruč oko medija se steže iz dva razloga: to je pojačana uloga države i netransparentnost vlasništva, koja omogućava netransparentnost uređivačke politike i povećava autocenzuru kod novinara. “Taj negativni trend dobija na zamahu i verujem da će i u sledećoj godini sloboda medija biti još ugroženija nego što je u ovoj godini, budući da nam dolaze izbori”, kaže Obradović. Po rečima Radeta Veljanovskog, poznavaoca medija, može se, nažalost, često može steći utisak da danas u Srbiji ima manje ostrva medijskih sloboda nego u vreme režima Slobodana Miloševića: „Imam utisak da se jedan broj novinara a i čitavih medija umorio od te bitke za slobodu i da sada, pritisnuti novim okolnostima tajkunsko-političke zavere protiv slobode medija, ne uspevaju više da odole tim pritiscima”, kaže Veljanovski. Iz različitih izveštaja o stanju medijskih sloboda u Srbiji može se pročitati da se ovde budžetski novac neretko troši za ličnu i stranačku promociju kroz medije, kao i da država favorizuje određene medije, dok su neki drugi naprosto ekonomski ucenjeni. Istovremeno, mediji uglavnom samo plasiraju informacije, bez ikakve analize i kritike, što može da znači da je nad velikom većinom glasila uspostavljena potpuna kontrola. (Izvori: Deutsche Welle, Autonomija)
l SERBIAN MEDIA TIRED OF FREEDOM l UNCERTAIN SOLUTION FOR NEWSPAPER DANAS l WHO OWNS THE TV AVALA? l WITHOUT BACKDOOR ATTEMPTS TO SELL POLITIKA AND NOVOSTI l WAZ LEFT MACEDONIA l MULTI-DAY STRIKE ON AVALA TELEVISION l SEEMO: GREAT PRESSURE ON JOURNALISTS l PUBLIC TV SERVICE PREPARED LEGAL SUITS FOR DEFAULTERS l ANOTHER, THIRD LOCAL TELEVISION IN POZAREVAC l IN APATIN MEDIA DIGRESSES TO NINETIES? l RTS: COURT STOPPED MAKING FILM "TESNA KOŽA 5" l THREATS TO POLITIKA’S CORRESPONDENT l JUBILEE OF REGIONAL PAPER TIMOK l ARE SHEIKS BUYING MEDIA IN THE BALKANS l JOURNALIST AWARD TO UROS UROSEVIC l
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
KO JE VLASNIK TV AVALA?
Nezavisno udruženje novinara Srbije podržava zahteve štrajkača TV Avala i pozvalo je 10. januara nadležne organe da ispitaju vlasničku strukturu ove medijske kuće, što je jedan od osnovnih preduslova za okončanje obustave rada koja je počela još 22. decembra. „Jonas Kraus Verner, advokat iz Beča, vlasnik austrijske firme Grinberg invest, poseduje 48,41 odsto akcija TV Avala, ali se uopšte tu ne pojavljuje, dok Danko Đunić raspolaže sa 46 odsto i takođe ne pokazuje interes za rešavanje nastalih problema. Raščišćavanje vlasničkih odnosa bilo bi korisno i za Željka Mitrovića, vlasnika TV Pink koji ima samo 4,95 odsto akcija, ali u izjavama zaposlenih navodi se kao većinski vlasnik Avale“, kaže se u saopštenju NUNS-a.
Štrajk u TV Avali traje već tri nedelje zbog zahteva za isplatom šest zaostalih zarada, stalno zaposleni dobili su polovinu julske plate, a honorarni saradnici naknade u junu. (Izvor: Pregled)
NUNS POVODOM PRETNJI DOPISNIKU POLITIKE
Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je 11. januara da očekuje da će tužilaštvo u Nišu u najkraćem mogućem roku okončati postupak protiv osobe koja je pretila dopisniku Politike i Sportskog žurnala Tomi Todoroviću. Niško Osnovno javno tužilaštvo podnelo je predlog za sprovođenje istražnih radnji istražnom sudiji Osnovnog suda protiv B.D. zbog krivičnog dela ugrožavanja sigurnosti.
NA LETOVIMA MONTENEGRO AIRLINES-a 50 ODSTO POPUSTA
Od 1. januara 2012. godine crnogorska avio kompanija Montenegro Airlines odobrava članovima NUNS-a popust od 50 odsto na linijama Podgorica/Tivat - Beograd - Podgorica/Tivat i Podgorica - Niš - Podgorica, na tarife u ekonomskoj klasi (Y12M). Novim ugovorom precizirano je da se popust odnosi na sve letove crnogorskog avioprevoznika izuzev onih koji su utvrđeni code share ugovorima, gde je Montenegro Airlines marketing prevozilac.
Karte po ovom osnovu se mogu podizati u svim poslovnicama Montenegro Airlines-a u Crnoj Gori i Srbiji. Članovi NUNS-a su obavezni da prilikom odobravanja popusta pokažu regularnu člansku legitimaciju za tekuću godinu. (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
EVROPSKI PARLAMENT: DOBRO JE POVLAČENJE DRŽAVE IZ MEDIJA
Evropski parlament (Foto: FONET) |
Evropski parlament „ukazuje na to da su snažni i nezavisni mediji nužan sastavni deo demokratskog poretka i, s tim uvezi, pozdravlja usvajanje Medijske strategije vlade Srbije kao i planirano povlačenje države iz vlasništva medija“. To Je istaknuto, 12. januara, u nacrtu Rezolucije o evropskoj integraciji Srbije koju je razmotrio Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta.
Evropski parlament, kako se podvlači, „izražava zabrinutost zbog pokušaja nadziranja i uplitanja u sektor sredstava informisanja, pa poziva vlasti (Srbije) da zajamče njihovu nezavisnost od političkih i drugih pritisaka“. Parlamentarci EU „podvlače potrebu da se preduzmu koraci protiv koncentracije vlasništva u medijima i pomanjkanja transparentnosti u medijima“. (Izvor: Pregled)
I TREĆA LOKALNA TELEVIZIJA U POŽAREVCU
Požarevac |
Građani Požarevca i Kostolca dobili su u 2012. godini još jednu lokalnu televiziju, treću po redu, pod nazivom TV 0:12. Nova televizija, postavljena na temeljima nekadašnje TV Klub IN, počela je 9. januara da emituje program preko SBB kablovskog operatera. Producent televizije Zoran Gavrilović kaže da je ona počela da radi nakon devet meseci opremanja i borbe za dobijanje TV signala. Novu, mladu televizijsku ekipu predvodi urednik Nenad Petrović koji kaše da će se TV 0:12 baviti isključivo lokalnim temama i servisnim informacijama, jer to najviše zanima građane.
“Radićemo i reportaže, na način koji do sada nije viđen na našim lokalnim televizijama. Biće tu i političkih emisija i suočavanja političara, a svoje vreme u programu dobiće i obični ljudi koji imaju šta da kažu”, rekao je Petrović. Planirano je da informativne emisije nove televizije, građani Požarevca mogu da prate i u centru grada, jer će na kružnom toku, na Trgu oslobođenja, biti postavljeni ogromni LCD ekrani. (Izvor: Večernje novosti)
U APATINU MEDIJSKI POVRATAK U DEVEDESETE?
Nezadovoljstvo radom medija u Apatinu početkom godine izrazili su Demokratska stranka, Grupa građana „Pokret za Apatin“ i Pokret socijalista. Lokalni DS ocenjuje da informisanje podseća na Miloševićevo jednoumlje, a Grupa građana da je aktuelno lokalno informisanje ništa do povratak u devedesete. Kritika opozicije je okrenuta prema Novom glasu komune i TV Apatin, koji zahvataju najveći deo kolača budžeta od 13 miliona dinara godišnje, koliko je namenjeno informisanju.
Dok su novinski stupci puni hvalospeva za vladajuću koaliciju u Apatinu, a na TV Apatin se više od reklama pojavljuju SPS-SRS funkcioneri, izostali su izveštaji o nenamenskom trošenju sredstava samodoprinosa, o utrošenih više desetina hiljada evra na reprezentaciju, o „hotlajn“ aferi, o spomenicima, o prezaduženosti opštine koja preti bankrotom, navodi se u saopštenju DS. “Ne trebaju nam mediji čiji je glavni zadatak da hvale nečiji lik i delo, i tvrde da je DOS kriv za sve. DOS je bio i u drugim opštinama, a Apatin je i dalje na začelju kolone”, primećuje je Goran Orlić, predsednik opštinskog DS. (Izvor: Blic)
NEIZVESNO REŠENJE ZA LIST DANAS
Naknada od dnevnih listova Kurir i Glas javnosti, pošto je Danas platio odštetu od 942.000 dinara na osnovu solidarne odgovornosti zbog tekstova objavljenih u ova tri lista, ni posle više od osam meseci nije naplaćena zbog toga što su izdavačima ovih listova računi bili u blokadi. Problem postoji i u vezi sa tim što su prenošena osnivačka prava dnevnika Kurir, pa je nejasno od kojeg pravnog lica list Danas treba da traži naplatu dela odštete koju je taj list sam platio.
Pravnici, međutim, ne vide uspešno rešenje ovog slučaja, a kao jedinu opciju navode pokretanje stečajnog postupka pravnih lica koja su izdavala Glas i Kurir.
Tekstovima Dušanke Novaković iz Požarevca, prvobitno objavljenim u Kuriru i Glasu 30. oktobra 2006, a tri dana kasnije i u Danasu, trojici policajaca iz Požarevca narušen je ugled, a prema izvršnom rešenju Prvog osnovnog suda u Beogradu, na predlog tužilaca, Danas je morao da plati kaznu od po 200.000 dinara za sve tužene, kao i troškove parničnog postupka od 138.500 dinara sa zateznom kamatom. Danas, nakon plaćanja tužbe, od ostalih tuženih mora sam da potraži novac koji je platio u njihovo ime. Izdavač lista Danas „Dan graf“ podneo je u septembru prošle godine tužbu radi duga-regresa u iznosu od skoro 706.000 dinara Višem sudu u Beogradu, koji se oglasio nenadležnim i spise prosledio Prvom osnovnom sudu u Beogradu. Ovom tužbom Dan graf traži da mu tuženi Kurir plus, Glas d.o.o. i novinarka Dušanka Novković isplate pripadajući iznos solidarne obaveze, koja je naplaćena od izdavača Danasa. Dan graf je, inače, 7. aprila prošle godine pozvao tužene da isplate svako po četvrtinu solidarne obaveze koja je njemu potpuno naplaćena, ali su oni taj zahtev ignorisali. (Izvor: Danas)
BEZ ZAKULISNIH POKUŠAJA PRODAJE POLITIKE I NOVOSTI
Povodom učestalih spekulacija o netransparentnom pokušaju kupovine vlasničkih udela u izdavačkim kućama „Politika novine i magazini“, kompanija „Novosti“ i „Dnevnik Vojvodinapress“, a u kojima vlasničke udele ima i Republika Srbija, Upravni odbor Asocijacije medija je većinom glasova zaključio: Imajući u vidu mesto i ulogu sve tri novinsko izdavačke kuće u sistemu javnog informisanja građana Srbije, neophodno je maksimalno poštovanje javnog interesa u procesu promene vlasničke strukture i što pre otkloniti sve sumnje o zakulisnim pokušajima prodaje, odnosno kupovine vlasničkih udela, objavljeno je 31. decembra 2011. godine.
Ne ulazeći u spekulacije ko bi mogli da budu potencijalni prodavci i kupci vlasničkih udela u pomenutim medijskim kućama, Upravni odbor Asocijacije medija smatra da je država obavezna da sve organe i pojedince koji je kao jednog od suvlasnika predstavljaju u ovim poslovima obaveže na potpunu transparentnost, poštovanje zakona i ugovorima predviđenih procedura. Svako drugačije ponašanje značilo bi kršenje zakona od onih koji su zaduženi za njihovo sprovođenje kao i grubo narušavanje odnosa na medijskoj sceni Srbije i to upravo u trenutku kada je nedavno usvojenom medijskom strategijom otvoren put za njenu konsolidaciju. (Izvor: Blic)
JAVNI SERVIS SPREMIO TUŽBE ZBOG NEPLAĆANJA PRETPLATE
Radio televizija Srbije je na adrese dužnika poslala poslednje opomene za izmirenje duga i pružila mogućnost plaćanja u više rata. Protiv onih koji nisu izmirili dug biće podignute tužbe. Prošle godine poslato je 390.500 opomena pred utuženje i poslednjih opomena pred utuženje, objavljeno je 12. Januara. Pripremljeno je 6.550 predloga za dozvolu izvršenja na osnovu verodostojne isprave, koji su distribuirani sudovima po Srbiji - kažu u RTS-u. Goran Papović iz Udruženja za zaštitu potrošača smatra da građani nisu u obavezi da plaćaju pretplatu ukoliko RTS nije prethodno potpisao ugovor sa svakim korisnikom pojedinačno. Na nivou države stepen naplate TV pretplate iznosi 41 odsto. Međutim, naplativost pretplate na jugu Srbije iznosi tek 15 odsto dok je ona u Beogradu između 63 i 75 odsto.
„Plaćanje pretplate je zakonska obaveza, međutim, prema Zakonu o radiodifuziji, RTS mora da ima sklopljen ugovor sa korisnicima, svakim ponaosob, kao i prijavu o tome da li korisnik ima prijavljen televizor, što u praksi nije slučaj”, kaže Papović.
advokat Sava Anđelković kaže da javni servis može da naplati dug samo za poslednjih godinu dana. RTS ne može da traži dugovanja za period od pre pet ili šest godina, jer su te uplate zastarele, već samo za poslednjih 12 meseci. Po zakonu građani su obavezni da plaćaju pretplatu, ali iz ove grupe moraju biti izuzeti oni koji nisu u mogućnosti da plate. Neki koji već godinama ne plaćaju TV pretplatu očekuju da im stari dug bude otpisan ali RTS tvrdi da to neće učiniti i da će tražiti sve ono što joj pripada, odnosno da će tražiti prinudnu naplatu. Inače, prilikom preduzimanja mera za prinudnu naplatu isknjižava dug obveznika iz knjigovodstvene evidencije elektrodistributivnog preduzeća uvodi u sopstvenu evidenciju i upućuje opomenu odnosno tužbu na ime neizmirenog duga. Građani koji ni nakon sudske presude ne izmire obaveza na ime TV pretplate moraju biti spremni da im sledi popis i plenidba imovine s tim da se, po zakonu, ne mogu kao predmet izvršenja računati odeća, obuća i drugi predmeti lične upotrebe, posteljina, deo nameštaja.... U Hrvatskoj 95 odsto građana plaća pretplatu za televiziju, dok u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini pretplatu plaća znatno manji procenat građana, a postoje i delovi zemlje u kojima je niko ne plaća. (Izvori: Dnevnik, Pravda)
VAC NAPUSTIO MAKEDONIJU
Nemačka medijska grupacija VAC prodala je svoju kompaniju Media print Makedonija, koja objavljuje tri najtiražnija dnevna lista, Vest, Dnevnik i Utrinski vesnik, kao i nedeljnik Tea moderna. Novi vlasnik je makedonska kompanija Orka holding iz Skoplja, a cena transakcije nije objavljena. Medijska grupacija Vac pojavila se na makedonskom tržištu 2003. godine kada je preuzela većinski deo akcija u tri dnevne novine.
Vac je, kao deo strategije povlačenja sa tržišta jugoistočne Evrope, najavio i povlačenje iz Srbije. (Izvor: Pregled)
VIŠEDNEVNI ŠTRAJK NA TV AVALA
Vlasnici TV Avala (Foto: FONET) |
Zaposleni Televizije Avala saopštili su 12. januara, dan posle sastanka sa vlasnicima I članovima Upravnog odbora te televizije da nastavljaju štrajk. Oni tvrde da na sastanku nije precizirana dinamika isplate i fond zarada koji se zaposlenima duguje. Stalno zaposleni i honorarci na Televiziji Avala su u štrajku duže od tri sedmice zbog neisplaćenih pet i po zarada I šest honorara.
Dan ranije, Vlasnici TV Avala obećali su na sastanku sa predstavnicima Republičke radiodifuzne agencije da će tokom sutrašnjeg dana uplatiti zaostale doprinose zaposlenima, kao i da će biti isplaćena jedna i po zarada do 1. februara i još dve do 1. marta ove godine. Vlasnici TV Avala, Željko Mitrović, Danko Đunić i Johanes Verner Kraus saopštili su da je prihvaćen zahtev Bojane Lekić, doskorašnje generalne menadžerke, da joj se ne produži ugovor, pa je za novog glavnog i odgovornog urednika imenovan Dušan Pančić. Predsednik Saveta RRA vladika Porfirije rekao je da je program TV Avala u poslednje tri sedmice potpuno odstupio od onog zbog kakvog je izdata dozvola za emitovanje i da ukoliko se ovako nastavi „nema drugog rešenja nego da se televiziji oduzme dozvola“. Prema njegovim rečima, taj, najgori, scenario je izbegnut, pošto je Savetu RRA čvrsto obećano da će račun televizije već od sledećeg dana biti odblokiran. Dan posle sastanka u RRA zaposleni su saopštili da nisu zadovoljni ponudom vlasnika I da neće početi da rade dok im ne budu isplaćene tri plate, odnosno tri honorara. "Ponuda za koju smo saznali putem medija je apsolutno neprihvatljiva. Mi se držimo naših zahteva i počećemo da radimo istog trenutaka kada zaposlenima budu uplaćene tri plate, odnosno tri honorara", rekla je predsednica Štrajkačkog odbora Ivana Višković. Nezavisno udruženje novinara Srbije saopštilo je ranije da je jedan od osnovnih preduslova okončanja štrajka u TV Avala utvrđivanje stvarnih vlasnika ove medijske kuće. NUNS je podsetio da se Jonas Kraus Verner, advokat iz Beča, vlasnik austrijske firme Grinberg invest, u čijem vlasništvu je 48,41 odsto akcija, uopšte ne pojavljuje u TV Avala. U saopštenju se podseća da ni biznismen Danko Đunić, koji ima oko 46 odsto akcija, „ne pokazuje adekvatno interesovanje” za rešavanje situacije. Prema saopštenju NUNS, vlasnik TV Pink Željko Mitrović poseduje 4,95 odsto akcija u TV Avala, ali se „u izjavama zaposlenih najčešće apostrofira kao stvarni vlasnik” ove TV stanice. Zaposleni na TV Avala ranije su se sastali I sa predstavnicima Misije OEBS u Srbiji. Šefica medijskog odeljenja Misije Dragana Nikolić Solomon izrazila je zabrinutost zbog situacije na TV Avala i rekla da očekuje da će Medijska strategija, koju je Vlada Srbije donela u septembru 2011. pomoći da se donesu i primene propisi na osnovu kojih će javnost znati ko su vlasnici medija.
Kako su saopštili zaposleni ove televizije, dobili su uveravanja da će Misija OEBS budno pratiti dalja dešavanja na TV Avala, kao i da je postignut dogovor da štrajkački odbor nastavi da obaveštava Misiju o daljem raspletu situacije. (Izvori: Danas, Politika, B92)
RTS: SUD ZABRANIO SNIMANJE „TESNE KOŽE 5“
Privremenom merom suda zabranjeno je snimanje filmova „Tesna koža“ u produkciji „Gama entertejment grupe“, saopštila je 11. januara Radio televizija Srbije. Viši sud u Beogradu usvojio je predlog iz tužbe autora i scenariste Siniše Pavića za određivanje privremene mere kojom se privrednom društvu „Gama entertejment grupa“ zabranjuje nastavak snimanja filmova „Tesna koža“. Pavić, koga zastupa Advokatska kancelarija „Draganić“, smatra da će privremena mera sprečiti nastajanje nenadoknadive štete po njega i njegove partnere, RTS i „Košutnjak film“.
Krajem oktobra Pavić je sa RTS-om i „Košutnjak filmom“ potpisao protokol o saradnji na nastavku snimanja serijala „Tesna koža“. Predstavnici kompanije „Gama entertejment grupa“ tvrde da su oni jedini nosioci proizvođačkih prava na autorsko delo svih filmova iz tog serijala i najavili su početak snimanja „Tesne kože 5“. U kompaniji „Gama entertejment grupa“ juče su rekli da ne mogu da komentarišu presudu jer je još nisu videli. (Izvor: Press)
SEEMO: VELIKI PRITISAK NA NOVINARE
Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) zabeležila je 684 slučajeva kršenja slobode štampe u regionu uključujući pritvaranje, fizičke napade, političke pritiske i pretnje, pokušaje ubistva i bombaške napade na novinare. Kako je, 5. Januara, saopštila ta organizacija sa sedištem u Beču, kršenja slobode štampe su zabeležena u Srbiji, na Kosovu, u Crnoj Gori, BiH, Hrvatskoj, Makedoniji, Sloveniji, Albaniji, Belorusiji, Bugarskoj, na Kipru, u Češkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Moldaviji, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Turskoj i u Ukrajini. (Izvor: Danas)
POLITIKA OSUDILA PRETNJE NOVINARU
Redakcija Politike najoštrije je osudila pretnje Tomislavu Todoroviću, dopisniku tog lista iz Niša, i od pravosudnih institucija zatražila efikasno postupanje u ovom slučaju. Todorović je sredinom decembra primio više pretećih poruka. Slučaj je prijavljen policiji koja je identifikovala osumnjičenog B. D, koji se predstavlja kao funkcioner Fudbalskog kluba Radnički, mada upućeni u fudbalske prilike tvrde da je zapravo reč o „samozvanom fudbalskom radniku”.
Niša navelo je da je portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić potvrdio da je Osnovno tužilaštvo u Nišu podnelo predlog za sprovođenje istražnih radnji. Niško novinarsko udruženje očekuje efikasnu reakciju nadležnih državnih organa i poziva Fudbalski klub Radnički da se oglasi povodom ovog slučaja. (Izvor: Politika)
NIŠKA TV - DA POSTANE JAVNI SERVIS
Više od polovine građana Niša (53 odsto) „podržava napore“ Niške televizije (NTV), čiji je osnivač Skupština grada, da „postane javni servis, sa svim pravima koji taj status podrazumeva“, rezultat je istraživanja niške Agencije za istraživanje javnog mnjenja Lubris extra, objavljenog 6. januara. Prema rezultatima istraživanja, u koje je Danas imao uvid, daleko manje Nišlija (14 odsto) ne podržava ovakvu ideju, dok 33 odsto „nema komentar“.
Istraživanje je rađeno od 10. do 25. decembra, za potrebe NTV, a u njemu je učestvovalo 820 punoletnih ispitanika sa teritorije grada Niša. Na pitanje da li pratite program NTV, 29 odsto Nišlija odgovorilo je da ga „prati redovno“, 27 odsto da „prati povremeno“, dok 19 odsto „ne prati“, a 25 odsto „nema komentar“. Od programa koje NTV nudi najviše se gleda dnevni kontakt program (22 odsto), zatim sportske i političke emisije (18 i 16 odsto), dok informativni program prati 12 odsto gledalaca. Nešto manje gledaju se edukativni sadržaji ( 11 odsto) i ekonomske emisije (devet odsto), a najmanje filmski program (pet odsto). NTV je jedna od pet televizija sa sedištem u Nišu koje imaju sopstvenu produkciju i informativni program, a raspolažu lokalnom ili regionalnom frekvencijom. Zaposleni na NTV već godinama unazad zalažu se da ta kuća postane regionalni javni servis, a za to su dobili javnu podršku ne samo političara iz različitih stranaka, već i građana Niša koji su masovno potpisivali peticiju sa ovakvim zahtevom. Vlada Srbije krajem prošle godine usvojila je Medijsku strategiju u kojoj je, pored ostalog, predviđeno formiranje šest regionalnih javnih TV servisa. U Predlogu medijske strategije bilo je predviđeno osnivanje regionalnih javnih servisa u Nišu, Beogradu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Zaječaru i Užicu, ali su pred samo usvajanje dokumenta „izbrisani“ gradovi u kojima bi oni servisi trebalo da postoje. (Izvor: Danas)
JUBILEJ REGIONALNOG LISTA TIMOK
Regionalni list Timok obeležio je 67 godina rada, objavljeno je 12. Januara. Ova dnevna novina jedan je od retkih lokalnih listova koji je uspeo da opstane uprkos brojnim problemima sa kojima se svakodnevno susreće. Prvi broj lista odštampan je 10. januara 1947. godine, a za to vreme je tri puta menjao ime i 18 puta se preseljavao. Glavni urednik Timoka Andreja Rajković kaže da ključ uspeha leži u ljubavi prema poslu i tvrdoglavoj upornosti.
„U vremenu kada i mnogo veće medijske kuće nemaju novca, za opstanak „Timoka“ je od velike važnosti saradnja sa Skupštinom grada kroz njihov program finansiranja informativne delatnosti, u kome smo i mi našli svoj deo kolača. Nažalost, nezahvalna finansijska situacija je uslovila da se radi sa manje novinara“, rekao je Rajković. (Izvor: Pravda)
ŠEICI KUPUJU MEDIJE NA BALKANU?
Šeici iz Saudijske Arabije preko Fahrudina Radončića, vlasnika Dnevnog avaza, nameravaju da kupe crnogorski list Pobjeda, a zainteresovani su i za medije u Srbiji, objavljeno je 30. Decembra. Njihov glavni cilj je širenje političkog i kulturnog uticaja na Balkanu. Crnogorski mediji su objavili da je Radončić ponudio jedan evro za kupovinu većinskih državnih akcija provladinog dnevnika Pobjeda, uz obećanje da će 2,1 milion evra investirati u štampariju i informacionu tehnologiju u trogodišnjem periodu.
Radončić je najavio gradnju stambeno poslovnog objekta na sadašnjoj vrednoj lokaciji dnevnog glasila Pobjeda. Štaviše, on traži da država Crna Gora preuzme dugoročne kredite Pobjede kod Erste i Podgoričke banke, u nominalnom iznosu od 6,47 miliona evra. On je ponudio da preuzme kratkoročne obaveze preduzeća, koje na kraju novembra iznose četiri miliona evra. Taj iznos podrazumeva dugovanja radnicima, dobavljačima i državi. Kompanija „Avaz“ predviđa da do kraja 2015. godine smanji broj zaposlenih na oko 170. Tenderska komisija za privatizaciju Pobjede predložila je Savetu za privatizaciju crnogorske vlade da počne pregovore sa sarajevskim „Avazom“ o prodaji 86 odsto akcija države u najstarijem crnogorskom dnevnom listu. Predsednik Tenderske komisije i ministar finansija Milorad Katanić kazao je na konferenciji za novinare da je ponuda Avaza formalno ispravna, da s jedinim ponuđačem treba početi pregovore, ali i naveo da je potrebno „poboljšati ponudu i definisati je u delu koji se odnosi na socijalni program, investicije i biznis-plan“. (Izvor: Kurir)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
PRIZNANJE NOVINARU UROŠU UROŠEVIĆU
Uroš Urošević |
Uroš Urošević, novinar požarevačkog radija Radio Boom 93 jedan je od dobitnika nagrade za najbolji medijski prilog o procesu evropskih integracija u Srbiji objavljen u periodu od 1. januara do 1. decembra 2011. godine. Nagradu, studijsko putovanje u Brisel dodelili su mu Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije, Delegacija Evropske unije u Srbiji i Erste Banka koji su raspisali konkurs.
Urošević je nagrađen za najbolji radijski izveštaj, za priču o poboljšanju uslova života oko 120 Roma raseljenih sa Kosova, u naselju na periferiji Požarevca. Na primeru jedne od romskih porodica, koja je takođe dobila novu kuću iz sredstava koja su uložili požarevačka opština, Komesarijat za izbeglice, nemačka nevladina organizacija ASB i Evropska unija, ukazano je kako je rešavanje stambenog pitanja jedan od preduslova za potpuno uključivanje ove populacije u društvo. Posebno je ukazano na značaj obrazovanja romske dece i unapređenje svakodnevne kulture življenja. (Izvor: Danas)
EKSKLUZIVNI NOVINARSKI SEMINAR BBC
BBC World Service Trust poziva novinare i urednike medija u Srbiji da se prijave na ekskluzivni trostepeni seminar koji će se održati tokom 2012. godine. Seminar se organizuje u osam gradova - Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Užicu, Novom Pazaru, Vranju i Zaječaru, u tri ciklusa od pet radnih dana, a uključuje neposredan rad sa domaćim i stranim BBC-jevim mentorima. Više informacija na adresi maja@eumediafund.rs.
Seminar, kroz kombinaciju praktičnog rada, razmene iskustava i savremenu novinarsku teoriju, organizovan je tako da omogući polaznicima iz svih vrsta medija – štampe, radija, televizija, online i agencija – da razviju svoje profesionalne veštine i znanja, kroz upoznavanje najsavremenijih novinarskih metoda, tehnika i principa rada. Seminar je besplatan, a svi troškovi su pokriveni. Treći stepen, odnosno ciklus, biće organizovan u drugoj polovini godine, kada je predviđen boravak najuspešnijih polaznika u evropskim gradovima, gde će, kroz neposrednu saradnju sa tamošnjim mentorom iz iste oblasti, u istom tipu medija, neposredno steći iskustvo o radu u savremenom medijskom okruženju. Seminar se organizuje u okviru projekta “Podrška medijima u oblasti evropskih integracija“, koji finansira EU. (Izvor: FoNet)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
HAPPY TV, zbog proširenja obima posla potrebna stručna, odgovorna i pouzdana osoba za poziciju urednik filmskog i serijskog programa.
Rok za prijavu 18. januar.
Detaljnije na sajtu www.infostud.com.
Informativno zabavnom portalu Trojka.rs usled proširivanja sajta, potrebni web novinar/ka i sportski web novinar/ka.
Rok za konkurisanje 19. januar.
Detaljnije na sajtu www.infostud.rs.
UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Vlado Mareš l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić