• Newsletter No.29 • 01. februar 2012 •

BOGATSTVO
TV Avala emituje program uz pomoć privatnog obezbeđenja. Program ide, kao da štrajk zaposlenih nije ušao u drugi mesec. Gazdama ne pada napamet da plate radnicima dug. Država je, posle dva meseca neplaćanja naknade, krenula u oduzimanje nacionalne frekvencije. Mogući srpski tranzicioni epilog: Avala (ili deo nje) biće, možda, prodata, država svakako namirena do kraja aprila, verovatno tako i frekvencija zadržana, a štrajkači, izgledno je - otpušteni. Potraživanja će, u svakom slučaju, morati da naplate sudskim putem. Da li će pravosuđe biti efikasno koliko i RRA? Čovek je naše najveće bogatstvo, pod uslovom da ne traži zarađeno.
Z.Č.
DOLAZE JOŠ TEŽA VREMENA ZA MEDIJE
Na tribini „Medijska strategija – šta dalje”, 17. januara u Valjevu u organizaciji svih medijskih asocijacija Srbije i Saveta za štampu upozoreno je da u Srbiji ima previše medija kojima preti ozbiljno „proređivanje” jer naprosto nema novca za sve. Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, naglasio je da ta asocijacija nastoji da o tome ko će opstati a ko nestati ne odlučuje država, već tržište. On je dodao da ako se po ovom pitanju nešto ne bude bitnije promenilo nije daleko dan, odnosno godina kada će u Srbiji funkcionisati samo državni i crkveni mediji zato što će jedini imati stabilno finansiranje
Što se tiče usvojene Medijske strategije kao jednog od krucijalnih dokumenata, rečeno je da je vlast, odnosno vlada usvojila zato što je to bio jedan od uslova Evropske komisije za proces pridruživanja. Posle skoro jednogodišnje borbe i iscrpljivanja medijske koalicije sa onom koja je na vlasti strategija je usvojena, ali na medijskoj sceni se ništa bitnije nije promenilo. Naprosto, mediji i dalje nisu većinski vlasnici svoje sudbine, a ionako loša situacija još više se pogoršava. (Izvor: Politika)
l SERBIA 80th IN THE WORLD ON FREEDOM OF PRESS l EVEN TOUGHER TIMES ARE ARRIVING FOR THE MEDIA l PARTIES ARE NOT ALLOWED TO HAVE COMMERCIAL TIME ON TELEVISION l RRA INSTITUTED PROCEEDING FOR LICENSE WITHDRAWAL TO TV AVALA l BROADCASTERS OF WESTERN SERBIA THREATENING WITH CHARGES AGAINST RRA l RTV SUBSCRIPTION IS PAYING 41 PERCENT OF HOUSEHOLDS lTHE TV PINK FOR SALE l PRIVATE SECURITY SEIZED TV AVALA lDIGITAL TELEVISION FOR MOST CITIZENS WILL BE FREE l PARTICIPATION OF SERBIA TO EUROVISION 2012th – EUR 50,000 ? l VELIMIR ILIC VAGUELY REMEMBERS KICKING A JOURNALIST l OPEN COMPETITION FOR PROFESSIONAL ADVANCE IN THE UNITED STATES l B92 AND TV SOS MOST FREQUENTLY REPRESENTED ON CABLE TV l NEW BIRN SCHOLARSHIPS FOR JOURNALISTS l THE JUG GRIZELJ PRIZE WENT TO DRAGO HEDL l DUSAN POPOV WINNER OF THE FEBRUARY PRIZE l
AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS AKTIVNOSTI NUNS
ČLANARINA NEPROMENJENA U 2012. GODINI
Izvršni odbor NUNS-a odlučio je da iznosi članarine u 2012. za sve kategorije članova ostanu nepromenjeni u odnosu na prethodnu godinu. Razlozi su teška finansijske krize u medijskoj industriji Srbije i izuzetno pogoršan životni standard novinara i drugih medijskih radnika - članova NUNS-a. Članarine su: redovni članovi - 1.500,00 dinara, pripravni članovi - 300,00 dinara, pridruženi članovi - 2.000,00 dinara i počasni članovi - 2.500,00 dinara. Statutarni rok za izmirenje godišnje članarine je 31. mart tekuće godine.
Izvršni odbor podseća članove NUNS-a koji nisu u mogućnosti da plate članarinu da imaju statutarno pravo da zatraže privremeno oslobađanje od ove obaveze. (Izvor: NUNS)
KONKURS ZA NAGRADU ZA ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO
Nezavisno udruženje novinara Srbije u saradnji i uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu i ove godine dodeljuje Nagradu za izuzetnost u istraživačkom novinarstvu. Nagrada će se od ove godine dodeljivati u tri kategorije: elektronski mediji (radio i televizija), štampani mediji, onlajn mediji. U obzir dolaze radovi objavljeni u medijima Srbije od 1. aprila 2011. do 1. aprila 2012. godine. U konkurenciji će biti svi radovi koji budu poslati do 3. aprila 2012. godine. Radove može prijaviti sam autor ili kolega, bez drugih ograničenja. Prijave, poslati poštom, sa naznakom „za konkurs“ na adresu: Nezavisno udruženje novinara Srbije, Resavska 28, II sprat, 11 000 Beograd, ili doneti lično, ili u elektronskoj formi na mail dragana.janjic@nuns.rs. Informacije o konkursu i uslovima prijave na telefon 011 3343 -255.
Ove godine, NUNS će objaviti po tri nominovana rada u svakoj kategoriji, a pobednici će biti proglašeni na samoj svečanosti dodele nagrada. Pobednici u sve tri kategorije biće nagrađeni sa po 1.200 američkih dolara. Nagrade se dodeljuju za istraživačke novinarske radove, koji se bave temama od velike važnosti za građane teritorije na kojoj se medij distribuira, emituje ili koristi, otkrivaju i dokazuju nepoznate činjenice do kojih su novinari došli sopstvenim radom. NUNS će objaviti koji radovi su nominovani najmanje nedelju dana pre svečanosti dodele nagrada koja će se odigrati povodom Dana slobode medija 3. maja. Forma prijave: prijava bi trebalo da sadrži popunjen prijavni formular, tekst ili prilog u štampanoj ili elektronskoj formi i potvrdu redakcije, potpisanu od strane urednika ili direktora, kada je i gde prilog, odnosno tekst objavljen. Za prijavu kandidata iz štampanih medija važno je da se na fotokopiji ili skeniranom tekstu jasno vidi logo novine, potpis autora i datum objavljivanja. Forma prijave TV priloga je DVD snimak. Za kategoriju onlajn medija potrebno je poslati link na kome je prilog objavljen. (Izvor: NUNS)
KONKURS ZA PROFESIONALNO USAVRŠAVANJE U AMERICI
Američka ambasada u Beogradu i Međunarodni trening centar za medije objavljuju konkurs “Profesionalno usavršavanje u Americi za mlade novinare i medijske profesionalce”. Konkurs se raspisuje za ukupno četiri mlada novinara I medijska profesionalca iz Srbije, koji će osvojiti stipendiju za jednogodišnji boravak I program profesionalnog usavršavanja u Americi u 2012.- 2013. godini Oni će dobiti priliku da provedu godinu dana na jednom od univerziteta u Americi usavršavajući se u oblasti novinarstva ili masovnih medija/komunikacija. Popunjene priložene formulare poslati isključivo e-mailom do 17. februara 2012. na usembelgradepress@state.gov (Subject line: "Application: PDY 2012-2013" – ime i prezime podnosioca). Detaljnije na sajtu www.nuns.rs.
Američka ambasada je obezbedila sredstva koja pokrivaju troškove od 24,500 do 26,000 dolara po učesniku. Stipendija uključuje povratnu aviokartu, mesečnu nadoknadu, troškove školarine i zdravstvenog osiguranja. Neophodno je da stipendisti odlično razumeju i govore engleski jezik kako bi u potpunosti učestvovali u nastavnom programu. (Izvor: NUNS)
OBAZRIVO IZVEŠTAVATI O DECI
Jelka Jovanović (Foto: MC)
Mediji u Srbiji često zloupotrebljavaju i krše prava korisnika socijalnih usluga, što dovodi do zabluda u javnosti i nerazumevanja ove oblasti, rekla je 25. januara Jelka Jovanović, potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije, na seminaru o izveštavanju medija o sistemu socijalne zaštite. NUNS je 27. januara pozvao medije na poštovanje standarda u izveštavanju o temama vezanim za zaštitu ljudskih prava i zloupotrebu žrtava, posebno dece. Povod je tekst “Ombudsman brine o ubici pedofilu“ u Kuriru, kojim se zloupotrebljavajući tragičnu sudbinu silovane i ubijene devojčice, poziva na revanšizam prema osuđenom, osporavajući istovremeno njegovo pravo na bezbedan boravak u zatvoru, kao i prava i obaveze ombudsmana da kontroliše tretman zatvorenika.
Srbija je pravna država koja ima utvrđenu proceduru o položaju zatvorenika i mehanizme kontrole poštovanja utvrđenih standarda i propisa. Sugestijama da je briga o pravima osuđenih za najteža krivična dela nemoralan čin, Kurir je svoje čitaoce, kako se vidi iz brojnih reagovanja na sajtu, podstakao na obračun za osuđenikom “po kratkom postupku”. Odlukom uredništva da kao ilustraciju uz ovaj tekst objave fotografiju ubijene devojčice čitaoci se huškaju na mržnju, a žrtva ponovo ubija, zaključio je NUNS.
Na seminaru NUNS - a i Ministarstva rada i socijalne politike, potpredsednica NUNS-a Jelka Jovanović napomenula je da bi novinari trebalo da budu obazrivi prilikom izveštavanja posebno o osetljivim kategorijama, kao što su deca, stariji, osobe s invaliditetom i siromašni. Kodeks novinara Srbije propisuje da je novinar obavezan da pristupa poslu sa dužnom profesionalnom pažnjom, kao i da poštuje pretpostavku nevinosti i ne sme nikoga proglasiti krivim do izricanja sudske presude. Mnogi se, ipak, ogreše o ovo pravilo u čemu im pomažu i saopštenja policije, koja i pre i tokom istrage objave imena i prezimena ne samo osumnjičenih počinioca, već često i žrtava zlostavljanja, podsetila je Jovanović. Pomoćnica ministra za rad i socijalnu politiku Suzana Paunović istakla je da su mediji često i neopravdano napadali, osuđivali i kritikovali to što ovo ministarstvo uradi ili ne uradi. Međutim, kako je dodala, u poslednje vreme postoji veliki interes medija za oblast socijalne zaštite. Veliki broj korisnika socijalne zaštite ne zna na šta sve ima pravo, tako da je uloga medija ključna u njihovom informisanju, navela je Paunovićeva. Ona je dodala i da ministarstvo u narednom periodu nastavlja sa reformom sistema socijalne zaštite i implementacijom zakona. Ujedno, ona je najavila i da će se u Beogradu 10. februara održati prvi sajam socijalne zaštite. (Izvori: NUNS i Danas)
TARIFE SOKOJ-a UGROŽAVAJU LOKALNE MEDIJE
Upravni sud
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je 30. januara nezadovoljstvo rešenjem Upravnog suda Srbije o odbacivanju tužbe Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) protiv Komisije za autorsko i srodna prava, kojom je traženo preispitivanje i poništenje mišljenje Komisije, na osnovu kog je stupila na snagu nova, za elektronske medije krajnje nepovoljna naknada Sokoj-u. NUNS ocenjuje da će novi tarifnik Sokoj-a, kojim, se praktično višestruko povećavaju naknade elektronskih emitera, ugroziti opstanak lokalnih elektronskih medija.
ANEM je kao reprezentativno udruženje emitera učestvovao u pregovorima sa Sokoj-em, ali do sporazuma nije došlo. Sokoj se obratio Komisiji i zatražio pozitivno mišljenje o svom Predlogu tarife. Komisija je odbila da podrži prvi Predlog tarife i naložila ponavljanje pregovora koji takođe nisu doveli do rezultata. Sokoj je zatim Komisiji podneo novi Predlog tarife, koji je i dalje krajnje nepovoljan za emitere. Komisija, međutim, ovog puta nije uvažila argumente ANEM-a i podržala je Predlog Sokoja. ANEM je zatražio sudsku zaštitu u pokušaju da dokaže da mišljenje Komisije o novom Sokoj-evom Predlogu tarife nije zasnovano na Zakonu, ali je Upravni sud Srbije odlučio da tužbu odbaci kao nedozvoljenu, iz razloga koje ANEM smatra neprihvatljivim. Ovim je RTV emiterima u Srbiji uskraćena zaštita od jednog krajnje netransparentnog i arbitrarnog postupka, u kome ANEM-u čak nije bio dostavljen poslednji Sokoj-ev Predlog tarife, kako bi povodom njega mogao da se izjasni. Zanimljivo je to što Komisija nije cenila da li je Tarifa doneta u skladu sa pravilima utvrđenim zakonom, već je prihvatila ničim dokumentovane tvrdnje Sokoj-a da je Tarifa doneta u skladu sa standardima koji su “uglavnom opšteprihvaćeni u svetu i zasnivaju se na principima i preporukama Svetske organizacije za intelektualnu svojinu…”. (Izvor: NUNS)
MAJSKI ODMOR U RAFAILOVIĆIMA
Rafailovići (Foto: Rivijera.net)
Nezavisno udruženje novinara Srbije organizuje za novinare i njihove prijatelje majski odmor po povoljnoj ceni u Rafailovićima, na crnogorskom primorju. Boravak na moru u toku maja moguć je u aranžmanima od 7, 10, 15 ili više dana, zaključno sa 2. junom. Cena polupansiona, odnosno pansiona, je između 16,50 i 24,50 evra. Prevoz do mora je po želji – vozom, avionom, autobusom ili sopstvenim automobilom. Detaljne informacije na sajtu www.nuns.rs. Telefon za prijavljivanje 065 20 10 939.
SMEŠTAJ I ISHRANA : Hotel „Obala Luks“ na samoj obali prelepog i idiličnog Jadranskog mora; svaka soba opremljena tv aparatom, (30 programa), frižiderom, klima uređajem, direktnom telefonskom vezom sa svetom, besprekornim sanitarnim čvorom, toplom i hladnom vodom, terasom.Cene: 1/2 polupansionom - 16,50 evra, 1/2 pansion - 18,50 evra, 1/1 polupansion - 22,50 evra, 1/1 pun pansion - 24,50 evra. PREVOZ: vozom Beograd – Bar – Beograd (spavaćim kolima) – polazak u večernjim terminima dan pre početka aranžmana, povratak 2. juna. Cena oko 8.000 dinara. Moguća i dnevna vožnja sa jutarnjim polaskom i povratkom u vešenjim satima po ceni od 4.500 dinara. Avionom: Na linijama „Montenegro Airlinesa“ ili „JAT-a“, Beograd –Tivat - Beograd. cena povratne karte iznosi oko 14.000 dinara. (Za ranije rezervacije kod „JAT-a“ cena povratne karte iznosi oko 10.000 dinara, dok kod „Montenegro Airlinesa“ članovi NUNS-a imaju popust od 50 odsto na cenu avionske karte). Polazak po želji, povratak 2. juna. Autobusom: Polazak po želji, povratak 2. juna. Cena povratne karte je oko 6.000 dinara.Sopstvenim automobilom - obezbeđen parking.TRANSFERI: 1) Bar - Rafailovići - Bar - 10 evra; 2) Aerodrom Tivat - Rafailovići - Aerodrum Tivat - 7 evra; 3) Budva - Rafailovići - Budva - 4 evra. (Izvor: NUNS)
MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA MEDIJSKA SCENA
SRBIJA 80. U SVETU PO SLOBODI MEDIJA
Srbija je prema indeksu koji svake godine objavljuju „Reporteri bez granica“ u 2011. napredovala, kada je reč o slobodi medija i nalazi se na 80. mestu u svetu, saopšteno je 26. januara. Naša zemlja je 2010. bila na 85. poziciji. Interesantno je da je po tom indeksu među zemljama koje teže članstvu u Evropskoj uniji Crna Gora najgore plasirana (107). Što se ostale nekadašnje sabraće iz SFRJ tiče, najbolje je plasirana Slovenija (36), slede BiH (58), Hrvatska (68) i Makedonija (94).
Crna Gora nazadovala na indeksu slobode medija organizacije "Reporteri bez granica" i postala najgore plasirana zemlja od svih država koje žele u EU. Podgorički list Dan podseća da je prema prošlogodišnjem izveštaju Crna Gora zauzela 104. mesto koje je delila sa Angolom i Nigerijom. Prema indeksu "Reportera bez granica", prvo mesto u oblasti medijskih sloboda zauzimaju Finska i Norveška, dok su na začelju liste - Sirija, Turkmenistan, Severna Koreja i Eritreja. (Izvori: Alo i B92)
PARTIJE NE SMEJU DA IMAJU PLAĆENE TERMINE NA TELEVIZIJI
Goran Karadžić
TV stanice su prethodnih godine kršile zakon kada su partijama pred izbore iznajmljivali termine i od sat vremena, tvrde domaći stručnjaci. Zakon o oglašavanju jasno predviđa da EPP blok može da traje najduže 12 minuta na privatnim televizijama i šest na RTS, a drugačije nije predviđeno ni za vreme kampanja, objavljeno je 23. januara. Prema podacima agencije „AGB Nilsen“, građani Srbije su u predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore 2008. bili prinuđeni da gledaju iznajmljene termine u trajanju od čak deset dana, a pred poslednje predsedničke ukupno tri dana i 10 sati.
Umesto redovnog programa, prikazivani su partijski spotovi i mitinzi, a vrhunac su bile završne konvencije koje su emitovane poslednjeg dana pred predizbornu tišinu. Bojan Klačar iz CESID-a kaže za „Blic“ da ovakvo stranačko reklamiranje nema uporište u Zakonu o oglašavanju, kao i da ga je RRA prekršila upućivanjem obavezujućih uputstava komercijalnim televizijama. RRA je televizijskim stanicama dozvoljavala 120 minuta dnevno iznajmljenih termina za parlamentarne izbora, a za predsedničke 90. Privatni emiteri su to dobro iskoristili, mada se time kršio zakon i ozbiljno narušavao televizijski program. Iako mi nismo generalno protiv političkog marketinga, vreme je da se u medijima tokom kampanja uvede neki red koji neće ozbiljnije narušavati programsku šemu, kao što je to bilo do sada - kaže Klačar i dodaje da se zakon kršio i kada su objavljivani stranački spotovi bez potpisa autora, kao i kada su se tokom reklamiranja „blatili“ politički protivnici. Procenjuje se da su velike partije u predizbornoj kampanji samo za reklamiranje na TV stanicama izdvajale između dva i tri miliona evra, a da ih je sekunda političkog marketinga na televizijama sa nacionalnom frekvencijom koštala u proseku od čak 10.000 dinara. Termini od po pola sata ili 45 minuta iznajmljuju se uglavnom preko agencija i sekunda takve vrste stranačkog reklamiranja je nešto jeftinija. Nemanja Nenadić iz organizacije „Transparentnost Srbija“ navodi da nema sumnje da se i u ovom slučaju radi o klasičnom EPP.
Ako su u pitanju iznajmljeni termini, jasno je da je reč o oglašavanju, bez obzira na to da li se promoviše deterdžent ili politička partija. Televizijski programi su tokom kampanja obilovali ovakvim sadržajima, i to je tolerisano, iako nije u skladu sa zakonom. Na ovaj način su TV stanice ozbiljno remetile svoju programsku šemu i koncept na osnovu kog su dobili frekvenciju. Zamenik predsednika saveta RRA, Goran Karadžić kaže:„Na plaćene termine nismo gledali kao na EPP, već kao na produkciju. Možda smo zaista pogrešili, ali nijedna partija, niti nevladina organizacije se nije pobunila zbog toga. Ako dobijemo takvu vrstu prigovora, o tome ćemo raspravljati unutar Saveta. Ne želimo da kršimo zakon“ . (Izvor: Blic)
PRIVATNO OBEZBEĐENJE ZAUZELO REŽIJU TV AVALA
Vlasnici TV Avala (Foto: FONET)
U režiju televizije Avala 27. januara bio je zabranjen pristup zaposlenima, a u prostoriji režije nalazili su se samo pripadnici privatnog obezbeđenja, koji su angažovani dan ranije, kako bi sprečili zaposlene u štrajku da obustave emitovanje. Program je podešen tako da se emituje sam do 18 sati po principu „plej liste“, a zaposleni su ostali da vide šta će biti potom.
U zgradi televizije pojavila su se i dva pripadnika MUP Srbije koji su na poziv zaposlenih da se u televiziji neovlašćeno nalazi privatno obezbeđenje napravili zapisnik i konstatovali da ne postoji remećenje javnog reda. Predsednik štrajkačkog odbora Nikola Vukomanović pozvao je ponovo nadležne organe i ministarstva da reaguju na situaciju u ovoj televiziji, u kojoj zaposleni štrajkuju zbog neisplaćenih zarada. Ukoliko država neće da brine o nama, moraćemo onda sami. Očigledno je da zakoni u ovom slučaju važe za poslodavce, a za nas zaposlene ne, kazao je Vukomanović. (Izvor: Danas)
DIGITALNA TELEVIZIJA VEĆINU GRAĐANA NEĆE KOŠTATI
Probno emitovanje digitalne televizije počeće za manje od mesec dana, a u gotovo polovinu domova u Srbiji stići će signal. Puna digitalizacija prvobitno je najavljena za april ove godine, ali će taj rok, najverovatnije, biti pomeren možda i do 2015. godine. Digitalizacija će doneti trošak za oko 1,5 miliona domaćinstava koja imaju samo kućne antene, jer će oni morati da kupuju dodatnu opremu, ili nove televizore. Za građane koji koriste kablovsku i satelitsku televiziju prelazak sa analognog na digitalno emitovanja proći će besplatno I neopaženo, jer će sve neophodne korake u tom procesu preduzeti sam kablovski operater
Državna sekretarka u Ministarstvu kulture Jasna Matić kaže da će građani koji ne koriste kablovsku TV morati da nabave set-top boksove, koji će digitalni signal pretvarati u analogni. Ovi uređaji će se u prodavnicama pojaviti kada počne eksperimentalno emitovanje. Još nije poznata njihova cena, ali u Hrvatskoj, recimo, koštaju 25 evra. Kako cene stalno padaju, kod nas će možda da budu i jeftiniji od toga. Ukoliko građani žele da kupe televizore, trošak će biti mnogo veći. U prodavnicama ima tek nekoliko modela koji podržavaju digitalni signal, i njihova cena je najmanje 60.000 dinara. Potrebno je odabrati televizore koji imaju oznaku DVB-T2/MPEG-4. Dakle, i najskuplji LCD ili led uređaji, bez ove oznake, neće biti upotrebljivi bez set-top boksa. Isključivanje analognog i ”podizanje” digitalnog signala odvijaće se po fazama i trajaće oko godinu dana. Dogodine će, najranije, biti emitovan pun digitalni signal, a krajnji rok koji nam je ostavila Evropa je jun 2015. (Izvor: Večernje novosti)
RTV PRETPLATU PLAĆA 41 ODSTO DOMAĆINSTAVA
Prošle godine javni TV servis Srbije je na adrese neurednih platiša radio televizijske pretplate poslao 390.500 opomena pred utuženje i poslednjih opomena pred utuženje. RTV pretplatu u proseku plaća 41 odsto domaćinstava. Najurednije platiše žive na području Beograda i u Vojvodini, gde se stepen naplate tokom 2011. godine kretao u rasponu od 57 do 75 odsto. Najlošiji rezultati naplate evidentni su na području kraljevačkog regiona, sa prosečnim stepenom naplate od 18 odsto, i na jugu Srbije, gde je taj rezultat za još tri odsto manji, objavljeno je 20. januara.
U slučaju izostanka reakcije na upućene opomene, pokreće se postupak naplate potraživanja predlogom za dozvolu izvršenja. Tako je u 2011. pripremljeno 6.550 Predloga na osnovu verodostojne isprave, koji su distribuirani sudovima po Srbiji. Pretplata učestvuje u prihodima RTS-a, u naplaćenoj realizaciji, sa 60 odsto. RTV pretplata je uvedena na predlog vlade 2002. godine, a naplata je počela od decembra 2005. Budući da je reč o zakonskoj obavezi regulisanoj Zakonom o radiodifuziji, sva domaćinstva moraće dobrovoljno ili prinudnom naplatom da izmire dug. Građanima je omogućeno da dug izmire u više mesečnih rata. (Izvor: Politika)
TUŽBE RTS ZBOG PRETPLATE U ČAČKU
Osnovni sud u Čačku
Radiodifuzna ustanova RTS predala je Osnovnom sudu u Čačku predloge da se dozvole izvršenja protiv 300 dužnika iz ovog grada koji nisu plaćali televizijsku pretplatu, objavljeno je 25. januara. Predlozi su podneti na osnovu verodostojnih izvoda iz poslovnih knjiga, koji glase na „Elektrosrbiju“ i RTS, rekla je portparola Osnovnog suda Tatjana Kandić.
Ona je izjavila da je u toku postupak za ispitivanje urednosti predloga i verodostojnosti isprava, čime se bavi Izvršno odeljenje u kojem radi dvoje sudija. Ovaj postupak je, inače, regulisan Zakonom o izvršenju i obezbeđenju. Posle rešenja o izvršenju dužnik ima pravo prigovora, a potom slede popis i plenidba dela imovine. Zakonom je tačno predviđeno šta ne može biti predmet izvršenja, pri čemu se vodi računa da li su delovi imovine neophodni jednom domaćinstvu. Među njima su, pored ostalog predmeti lične upotrebe, šporet, frižider i peć za grejanje, hrana i ogrev, ali i lični spisi, porodične fotografije i kućni ljubimci. Tužbe protiv dužnika za RTV pretplatu su podnete još samo na području gradova Valjevo i Beograd. (Izvor: Pregled)
UČEŠĆE SRBIJE NA EVROVIZIJI 2012. - 50.000 EVRA?
Da bi Srbija, na čelu sa Željkom Joksimovićem, učestvovala na Evrosongu u Azerbejdžanu, RTS mora da plati 50.000 evra., objavljeno je 19. januara. Sve zemlje učesnice moraju da uplate određenu svotu novca organizatorima najvećeg evropskog muzičkog takmičenja, a Srbiju će to ove godine koštati oko 50.000 evra. Prvi čovek RTS Aleksandar Tijanić jer rekao da o tome još ne može da govori:“Predračun nam nije stigao, tako da bi sve bilo nagađanje“.
Portparol RTS-a Duška Vučinić Lučić očekuje da će potraživanja od Javnog servisa na ime kotizacije (pravo na učešće) biti manja od 50.000 evra.“Kotizacija se za svaku zemlju učesnicu utvrđuje po jasno određenim kriterijumima. Na nju utiče broj stanovnika, odnosno veličina i standard zemlje, kao i broj zemalja učesnica te godine. Prošle godine platili smo oko 50.000 evra, očekujemo da ovogodišnji iznos bude manji“, bila je izričita Duška. Iz crnogorskog javnog TV servisa kažu, međutim, da bi Srbija trebalo da plati mnogo više. „Crna Gora na račun organizatora ove godine mora da uplati 23.037 evra, Po mom mišljenju Srbija bi na osnovu poznatih kriterijuma morala da plati pet, šest puta više“, kaže Rade Vojvodić, direktor Radio televizije Crna Gora. (Izvor: Press)
ODBAČENE ŽALBE NA NOVOSTI, POLITIKU I VREME
Komisija za žalbe Saveta za štampu je odbacila juče žalbe da su dnevni listovi Večernje Novosti, Politika i nedeljnik Vreme prekršili Kodeks novinara Srbije, saopštilo je 24. januara to telo. Žalbu protiv Večernjih Novosti podnela je kompanija "MFC-Mikrokomerc", Protiv Politike žalbu je podneo list Svedok, dok je žalbu protiv nedeljnika Vreme podnela je Danijela Gajić.
"MFC-Mikrokomerc" je tvrdio da su Novosti u tekstu "Moglo je pet puta jeftinije" u negativnom kontekstu predstavio saradnju te firme sa Fondom za penzijsko i invalidsko osiguranje, ali je Komisija odbacila tu tvrdnju navodeći da je autorka teksta koristila podatke iz zvaničnih dokumenata. Svedok se žalio zbog teksta "Nedićevi naslednici traže zemunski park" tvrdeći da ga je taj dnevni list "pokrao" objavljujući pod oznakom "otkrivamo" nešto što je Svedok ranije objavio. Politika je odgovorila da je imala svoj izvor za tekst koji im nije rekao da je dokument već dostavio Svedoku, te da im nije ni bilo poznato da je reč o nečemu što je već objavljeno, kao i da nema nikakvu obavezu da od bilo koga traži dozvolu za objavljivanje niti da svoje čitaoce informiše o tome šta je objavljeno u drugim novinama. Danijela Gajić se žalila ne Vreme zbog teksta "Tesla za istoriju, tačno u podne" tvrdeći da je autor na nedostojan način komentarisao njen fizički izgled, ali je Komisija zaključila da je reč o satiričnom tekstu kojim novinar objašnjava pojavu bez želje da bilo koga uvredi. Članovi Komisije Saveta za štampu su bili: Ljiljana Smajlović, Nebojša Spaić, Petar Jeremić, Stojan Marković, Aleksandar Đivuljskij, Božo Prelević, Zoran Ivošević, Filip Švarm, Tamara Skrozza i Slaviša Lekić. Odluke i obrazloženja Komisije za žalbe su na veb sajtu Saveta za štampu www.savetzastampu.rs. (Izvor: Beta)
NDNV PROTIV HAJKE NA INTELEKTUALCE
Nezavisno društvo novinara Vojvodine osudilo je hajku protiv pisaca i intelektualaca preko "opskurnih tabloida" koja "neodoljivo podseća na devedesete". U saopštenju objavljenom 23. januara navedeno je da hajka podseća na istragu "domaćih izdajnika", i da "njom rukovode i sprovode je isti ideolozi i stari/novi izvršioci radova"."Medijsko ludilo oličeno u glasilima koja sebe neopravdano svrstavaju u 'dnevne novine', u histeričnom traganju za neprijateljima, otišlo je čak dotle da je u toku obračun i sa 'stranim izdajnicima', oličenim ni manje ni više nego u glumici i rediteljki Anđelini Džoli, pevačici Šakiri itd, koje su takođe okvalifikovane kao 'neprijatelji srpstva'".
NDNV je saopštila da "ta opskurna glasila očigledno slede instrukcije svojih političko-marketinških (prikrivenih) vlasnika". "A te instrukcije su vrlo jednostavne: dodatno sluditi ionako sluđene građane Srbije, kako ne bi imali vremena da razmišljaju o stvarnim problemima koji ih tište, a koji su pre svega egzistencijalne prirode. Drugim rečima, ako nema hleba, dajmo narodu barem igara i to tako što ćemo prineti poneku žrtvu na ofucani patriotski stub nekakvog imaginarnog 'srpstva'. I to takođe predstavlja kontinuitet politike iz devedesetih godina", dodaje se u saopštenju. NDNV navodi da je "u Srbiji sve moguće pa i to da dojučerašnji portparol politike etničkog čišćenja i genocida sada ima dovoljno 'moralne hrabrosti' da se oglašava o nekakvom terorizmu... i da se štampaju 'dnevni listovi' koji krše sve profesionalne i etičke norme, kršeći pri tom i zakone, a da za njihove sadržaje niko ne odgovara, jer ćute i tužilaštva, a ćute i 'reformisani' sudovi". U "Srbiju očigledno očekuju veoma teški dani, na delu je 'novi totalitarizam', koji sigurno građanima ne može doneti ništa dobro. Pitanje je samo da li će građani imati dovoljno svesti da ne nasednu na novo 'prodavanje magle' ", navodi se u saopštenju NDNV. (Izvor: NDNV)
TV PINK NA PRODAJU
Vlasnik Pink medija grupe Željko Mitrović potvrdio je 20. januara da su u toku pregovori sa nekoliko kompanija o prodaji Pink televizije. Odbio je da kaže o kolikom procentu je reč. U ovoj medijskoj kući kažu da se trenutno vode pregovori sa kompanijama RTL, Ringier Aksel Springer i Mid Europa Partners, vlasnik kablovske mreže SBB i Total TV-a. Mitrović je još u avgustu prošle godine doneo odluku o početku pregovora o dokapitalizaciji.
Tada su, navodno, počeli razgovori sa kompanijom Mid Europa Partners, koja je do sada uglavnom investirala u mobilne operatere, kablovske mreže, ali u vlasništvu nema nijednu televiziju. Drugi ponuđač za kupovinu TV Pink, Ringier Aksel Springer, švajcarsko-nemačka firma, na srpskom tržištu poznat je kao kompanija u čijem su vlasništvu Blic, Alo, Puls, 24 sata. Međutim, njihova eventualna kupovina TV Pinka značila bi kršenje Zakona o radiodifuziji, odnosno, člana 98. o zabrani medijske koncentracije. Po tom zakonu, vlasniku dnevnih novina, koje se štampaju u tiražu većem od 30.000 primeraka, zabranjeno je da bude vlasnik i osnivač elektronskih medija koje deluju na istoj teritoriji na kojoj se prodaju novine. Kompanija RTL, takođe pomenuta kao potencijalni kupac TV Pink, jedna je od najvećih medijskih korporacija u Evropi koja je već pokušavala da uđe na srpsko tržište. Prvi put 2006. godine, kada je konkurisala za dodelu nacionalne frekvencije, ali ih je Radiodifuzna agencija eliminisala već u prvom krugu „zbog većinskog stranog kapitala“. Drugi put, krajem 2008, RTL je bio u pregovorima o kupovini TV Avale, ali se od toga odustalo, navodno, zbog ekonomske krize. Željko Mitrović nema nameru da proda sve akcije Pinka, već će deo zadržati za sebe. Novac dobijen od prodaje akcija televizije poslužiće mu za namirivanje nagomilanih dugova, koji premašuju 100 miliona evra. Povodom Mitrovićeve izjave, kompanija “Ringier Aksel Springer” je izdala kratko saopštenje: “Kompanija ‘Ringier Aksel Springer Media AG’, smeštena u Švajcarskoj, aktivna je u centralnoj i istočnoj Evropi i konstantno traži i procenjuje nove poslovne mogućnosti. Međutim, po pravilu, ne komentariše aktivnosti vezane za spajanje ili kupovinu kompanija.” (Izvori: Dnevnik, Alo, Večernje novosti)
RRA POKRENULA POSTUPAK ZA ODUZIMANJE DOZVOLE TV AVALA
Radiodifuzna agencija Srbije (RRA) pokrenula je postupak za oduzimanje nacionalne frekvencije Televiziji Avala zbog kašnjenja u plaćanju obavezne naknade za emitovanje programa. Postupak je u toku i ukoliko želi da ostane na medijskom tržištu Televizija Avala mora najkasnije do aprila da plati svoje obaveze. Zbog kašnjenja u plaćanju obaveza opomenuta je i Televizija Pink, izjavio je 25. januara zamenik predsednika Saveta RRA Goran Karadžić.
On je rekao da RRA proceduru za oduzimanje licence pokreće posle dva meseca neplaćanja. “Prvi mesec tolerišemo, zbog teške ekonomske situacije i problema u medijima, ali ako se to nastavi i dalje odmah pokrećemo postupak”, kaže Karadžić. On, međutim, nije želeo da iznese podatak o ukupnom dugovanju TV Avale jer, kako kaže, veruje da to ne bi mnogo pomoglo televiziji. Ipak, ako se zna da televizije sa nacionalnom frekvencijom mesečno plaćaju oko 4,5 miliona dinara za emitovanje programa, lako se dođe do podatka da TV Avala duguje najmanje devet miliona dinara jer kasni sa plaćanjem najmanje dva meseca.
Na godišnjem nivou ukupna nadoknada je oko 56 miliona. Zaposleni Televizije „Avala“ štrajkuju već 36 dana zbog neisplaćenih zarada, a račun ove kompanije u blokadi je više od pet miliona dinara. Opomena zbog neplaćenih računa prema RRA stigla je i na adresu Televizije Pink. Račun te televizije je blokiran za 180 miliona dinara. (Izvor: Blic, FoNet)
NEIZVESNA SUDBINA TELEVIZIJE JEDINSTVO
Republička radiodifuzna agencija razmatraće sudbinu regionalne frekvencije za emitovanja programa novopazarske Televizije Jedinstvo, jer je osnivač ove medijske kuće AD Jedinstvo na čije ime se vodi dozvola za rad odnedavno u stečaju. Menadžer televizije Šerif Marukić tvrdi da TV Jedinstvo funkcioniše od 1. aprila 2009. godine kao posebno pravno lice, a da su ugovorima i odlukom o osnivanju precizirane njihove obaveze prema osnivaču.
Marukić smatra da se u Novom Pazaru vodi politička i medijska hajka protiv ove televizije. “Sve priče o oduzimanju naše frekvencije za emitovanje programa su neistinite i politički instruirane i forsiraju je vladajuće bošnjačke partije koje na sve načine pokušavaju da nas ugase. Ovih dana nam nije lako, jer pojedini političari šalju SMS poruke našim komintentima da prekinu emitovanje reklama, probudili su se stari akcionari koji odjednom traže akcije i zaostale plate, dakle pritisci su sa svih strana. Ipak, očekujem da savet donese odluku u našu korist jer imamo sve pravne argumente, a smatram da bi bilo koje drugo rešenje bilo politički motivisano. Spremni smo ako treba da idemo i na sud”, kaže Marukić. S druge strane, generalni sekretar vladajuće Sandžačke demokratske partije i šef kabineta gradonačelnika Novog Pazara Mirsad Jusufović tvrdi da njegova stranka nema nikakvog uticaja na zbivanja u vezi sa TV Jedinstvo. Ova televizija, koja postoji od 1996. godine, u Novom Pazaru važi za blisku glavnom muftiji Islamske zajednice u Srbiji Muameru Zukorliću. (Izvor: Blic)
EMITERI ZAPADNE SRBIJE ZAPRETILI TUŽBOM RRA
Udruženje emitera zapadne Srbije uputilo je 25. januara zahtev Republičkoj radiodifuznoj agenciji i RATEL-u, da radio stanice, članice tog udruženja, privremeno budu oslobođene plaćanja zakupa radio frekvencija. Udruženje je to zatražilo, s napomenom da je spremno I da podnese tužbu, zbog toga što, kako je rečeno, RRA nije ispunila zakonske obaveze i ugasila piratske radio-stanice, koje legalnima ometaju rad.
U šabačkoj RTV „AS“, sastali su se vlasnici lozničkih „Lotel“ i „Drina radija“, „Kule“ iz Valjeva, „Petnice“ iz Koceljeve, „Bubonje“ iz Ljiga, „MB“ i „Sitija“ iz Uba, „Nešvila“ iz Bogatića, „Bum buma“ iz Beograda i ljubovijske stanice „Soko“, koji su RRA upozorili i da će, ukoliko im se ne pomogne, biti prinuđeni da kolektivno obustave program. Vlasnik šabačke RTV „AS“, Marinko Urošević, kaže da borba na medijskom nebu, u najmanju ruku, nije poštena. Dok jedni uredno izmiruju obaveze prema državi, drugima se dozvoljava da nelegalno ubiru enormne prihode. Mesečno, za zakup frekvencije i na ime naknada za SOKOJ i Organizaciju proizvođača fonograma, moram da izdvojim više od 165.000 dinara, a piratske stanice, kao što su „Balkan“, „Radio narodni“, „Raka“ i „Link“, imaju predajnike na najvišim kotama planine Cer i bukvalno nas „razbiše“, ogorčen je Urošević. Emiteri podsećaju da na području Republike postoji 50 piratskih stanica, od kojih je deset u zapadnoj Srbiji. Iako RRA poseduje uređaje za otkrivanje nelegalnih emitera, iz nepoznatih razloga, tu opremu ne koristi. (Izvori: Večernje novosti, Danas)
ODBIJENA TUŽBA PROTIV NOVINARKE BLICA
Zrenjanin
Viši sud u Zrenjaninu odbio je privatnu tužbu glavnog urednika lista Zrenjanin i člana Upravnog odbora Radio-televizije Vojvodine Dalibora Bubnjevića protiv lista Blic i novinarke novosadskog dopisništva tog beogradskog dnevnika Ane Lalić. Sud je Bubnjevića obavezao da Lalićevoj isplati 57.000 dinara na ime troškova postupka, navodi se u presudi. Bubnjević je u tužbi tražio 100.000 dinara za pretrpljene duševne bolove zbog teksta objavljenog u Blicu u maju prošle godine.
Reč je o tekstu u kojem je novinarka novosadskog dopisništva Blica Ana Lalić prenela reakciju koalicije nevladinih organizacija Građanska Vojvodina, povodom imenovanja Bubnjevića za člana Upravnog odbora RTV-a. Bubnjević je naveo da mu je tim tekstom narušen ugled i dodao da mu je zbog njega Ambasada SAD u Beogradu otkazala već zakazano putovanje u SAD, na stručno usavršavanje. Branioci Blica i novinarke Ane Lalić kazali su da je list preneo reakciju Građanske Vojvodine i podsetili da je Bubnjevićeva kandidatura za člana UO RTV-a bila odbijena 2009. godine, nakon što je Građanska Vojvodina skrenula pažnju javnosti da je glavni urednik lista Zrenjanin potpisan kao šef marketinga na koricama knjige Slučaj Nacionalni stroj. Autor te knjige je osuđivani Goran Davidović, koga su mediji označavali nadimkom Firer, bivši neformalni lider neonacističke organizacije Nacionalni stroj, čije je delovanje Ustavni sud Srbije zabranio u junu ove godine. Branioci su ukazali da je Blic preneo reakciju Građanske Vojvodine na odluku Saveta RRA na imenovanje članova UO RTV-a, a ne reakciju na Dalibora Bubnjevića. Građanska Vojvodina je u tom saopštenju Bubnjevića okvalifikovala kao "pomagača" Nacionalnog stroja. Bubnjević je tokom suđenja negirao da je imao bilo kakve veze sa promocijom sporne knjige, u kojoj su izneti i delovi neonacističkog programa Nacionalnog stroja. Rekao je da nikada nije potpisao nijedan ugovor o marketingu sa izdavačkom kućom Art projekat, iako se na koricama knjige Slučaj Nacionalni stroj nalazi njegovo ime. Bubnjević je naveo da mu je vlasnik te izdavačke kuće Ivan Danikov "bivši prijatelj" i podsetio da je protiv njega dobio privatni spor oko sopstvenog učešća u projektu izdavanja knjige Slučaj Nacionalni stroj. Svoje često pojavljivanje na promocijama knjiga tog izdavača Bubnjević je pravdao "pozivima autora" koji su ga "zvali da gostuje". Savet RRA je 4. maja 2011. godine odbio kao neblagovremeno podnet prigovor Građanske Vojvodine protiv imenovanja Bubnjevića u Upravni odbor RTV-a. Taj zahtev je potpisalo više od 40 nevladinih organizacija. I Sindikat RTV-a je zatražio smenu Bubnjevića sa mesta člana UO RTV-a, navodeći iste argumente kao i Građanska Vojvodina. U januaru ove godine Liga socijaldemokrata Vojvodine protestovala je zbog imenovanja Bubnjevića za člana Saveta Tehničkog fakulteta u Zrenjaninu. LSV ga je takođe označila kao "promotera neonacista". (Izvor: Beta)
ILIĆ SE SLABO SEĆA DA JE ŠUTIRAO NOVINARA
Velimir Ilić
Pred Novosadskim sudom 19. januara počelo je ponovno suđenje lideru Nove Srbije Velimiru Iliću po privatnoj tužbi novinara Vladimira Ješića za naknadnu štete zbog fizičkog napada tokom snimanja TV emisije 1. juna 2003. godine. Ilić je 2006. godine pravosnažno osuđen uz obavezu da Ješiću isplati devet miliona dinara, ali je Viši sud 2009. godine poništio presudu iz proceduralnih razloga, jer tuženi lično nije dobio presudu. Lider Nove Srbije se prvi put pojavio pred sudom tokom ovog devetogodišnjeg sudskog postupka i negirao da je Ješića šutnuo u koleno tokom intervjua. On je naveo da je šutnuo fasciklu i da je tome prethodilo provociranje novinara.
Ilić je pred sudom naveo i da je ceo incident izrežirao tadašnji šef Biroa Vlade Srbije za odnose s medijima Vladimir - Beba Popović kako bi mu smanjio politički rejting jer je bio najozbiljniji pretendent za kandidata za predsednika Srbije, budući da je imao podršku 70 odsto građana. Po rečima Vladimira Ješića, dužina ovog postupka govori o tome da Velimir Ilić uživa neke posebne pogodnosti u državi. ”Još 2006. godine on je po mojoj tužbi pravosnažno osuđen, ali mu je dozvoljeno da nakon tri godine podnese žalbu koja mu je usvojena i postupak sada ide iz početka”, rekao je Ješić. On je podsetio da je čovek koji je napao Velimira Ilića na ulici i naneo mu lake telesne povrede ekspresno procesuiran i osuđen na dve godine zatvora, a u ovom slučaju gde je on napadač, suđenje traje devet godina. Ješićev advokat Vladimir Horovic je napomenuo da je najznačajnije što se posle devet godina tuženi pojavio i priznao da je osoba na snimku. “Međutim, nije dobro to što, i pored tog delimičnog priznanja, i dalje nema jedne reči izvinjenja ili kajanja, što znači da on ne prihvata da je prema novinaru izrekao i učinio nešto loše”, rekao je Horovic. Iz tehničkih razloga, pretres je prekinut, a nastavak je zakazan za 8. februar, kada će biti nastavljeno ispitivanje preostalih svedoka i sudskih veštaka. (Izvor: Blic, Dnevnik)
PROMENA GLAVNIH UREDNIKA U RTV PANON
Zoltan Kozma u Televiziji Panon, a Ildiko Oros u Radiju Panon novi su vršioci dužnosti glavnog urednika, o čemu je odluku doneo Fond Panonija, objavljeno je 24. januara. Takođe, odlučeno je da programska direktorka u ovoj subotičkoj medijskoj kući bude Diana Domanj Dudaš, aktuelna direktorka Javnog informativnog preduzeća u Bačkoj Topoli i članica Nacionalnog saveta Mađara.
Novopostavljeni vršilac dužnosti glavnog urednika Televizije Panon Zoltan Kozma rekao je da se tog zadatka prihvatio jer ga doživljava kao izazov. “Želeli bi da gledaoce ubuduće informišemo na raznolik način, da proširimo informativne emisije i da pokrijemo čitavu Vojvodinu. Kada budu postavljeni temelji televizijske mreže, onda može doći do dobre saradnje i biće mogućnosti i za programsku razmenu. Ali, želeli bi da sarađujemo ne samo sa domaćim, nego i sa Mađarskom televizijom” izjavio je Kozma za Mađar so. Prema rečima Ildiko Oros, promena će biti u programu Radija Panon, a one će najpre zahvatiti muzičku ponudu radijskih emisija. (Izvor: “Mađar so)
B92 INFO I SOS NAJZASTUPLJENIJI U KABLU
Kablovski operatori u Srbiji najviše su zainteresovani za distribuciju programa televizija SOS i B92 info. Televiziju SOS trenutno distribuira ukupno 30 operatora, odnosno toliko njih je dobilo dozvolu za emitovanje ovog programa u kablovskom sistemu, dok B92 info mogu da gledaju korisnici 28 različitih operatora, saopšteno je 23. januara. Republička radiodifuzna agencija (RRA) izdala je za sada dozvole za emitovanje programa za 91 kablovskog emitera.

Prema proceduri za izdavanje dozvola, inače, kablovski distributeri moraju da podnose zahtev i dokumenta za dozvolu za svakog emitera kojeg žele da imaju u svojoj ponudi. Samim tim, jedan emiter ne može da dobije jednu dozvolu i da se distribuira u više kablovskih sistema, već je ona neophodna za svakog operatora posebno. Uvidom u registar do sada izdatih dozvola, posle televizija SOS i B92 info, najviše operatora dobilo je dozvolu i za emitovanje programa dečijeg Kanala D - njih 25. Potom, muzički kanal DM Sat „vidljiv“ je korisnicima 24 različita kablovska sistema, Studio B u 22, TV KCN u 19, KCN mjuzik 2 u deset. Po osam dozvola za sada imaju televizije Top Šop, Art, Palma plus, Timočka i Melos. U RRA, ipak, ističu da je uočeno emitovanje TV programa u kablovsko-distributivnim sistemima, za koje nije izdata dozvola za kablovsko ili satelitsko emitovanje programa. U ovoj agenciji zato podsećaju da kablovski operator ne može da započne sa distribuiranjem TV ili radio programa ukoliko prethodno nije pribavljena dozvola shodno Zakonu o radiodifuziji. Svi emiteri koji već imaju dozvole za „zemaljsko“ emitovanje za jednu regionalnu oblast mogu da konkurišu i za „prostor“ u kablovskom sistemu, ukoliko žele da se njihov program vidi i u drugim delovima zemlje. Kada je reč o inostranim kanalima kojima je već izdata dozvola u nekoj od zemalja u svetu, oni neće imati potrebe da traže dozvolu i u Srbiji. (Izvor: Danas)
PREMINUO VELJKO SAMOLOV
Veljko Samolov
Ugledni novinar Veljko Samolov preminuo je posle duge i teške bolesti u Beogradu, u noći između 30. i 31. januara. Samolov je bio novinar Radio-televizije Beograd, i saradnik Radija Slobodna Evropa, nedeljnika Vreme i drugih medija. Bio je jedan od osnivača i članova Upravnog odbora Fonda solidarnosti koji je osnovan početkom 1993. kao odgovor na brutalnosti Miloševićevog režima. Po svojoj želji, Veljko Samolov će biti sahranjen u prisustvu najuže porodice. Komemoracija u NUNS-u biće održana posle dvadeset dana, takođe po želji kolege Samolova.
Od septembra 2006. do septembra 2007. vršio je dužnost generalnog sekretara Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Tačan datum i vreme komemoracije biće naknadno određeni. (Izvor: NUNS)
STIPENDIJE NAGRADE USAVRŠAVANJA
NOVE STIPENDIJE BIRN-a ZA NOVINARE
Balkanska istraživačka mreža (BIRN), u saradnji sa Robert Boš Fondacijom i ERSTE Fondacijom, raspisala je šesti po redu konkurs u okviru programa "Balkanske stipendije za novinarsku izuzetnost". Tema novog konkursa su ZAJEDNICE, a novinari iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Rumunije, Srbije i Kosova mogu da se prijave do 5. marta 2012. godine. Detaljne informacije o ovogodišnjoj temi, formularu za prijavu i smernicama mogu se naći na: http://fellowship.birn.eu.com/en/fellowship-programme/topic-2012-communities.
Od kandidata se očekuje da u okviru ovogodišnje teme istraže različite zajednice– političke, ekonomske, nacionalne, rodne, generacijske – i odnose između njih. Kandidati treba da pristupe temi ne samo u kontekstu svoje matične zemlje, već i najmanje još jedne zemlje u regionu i Evropskoj uniji, kao i da izaberu pojave koje su relevatne, važne i originalne. Nezavisni žiri izabraće deset novinara od kojih se očekuje da tokom programa istraže nominovane teme i napišu istraživačke ili analitičke članke koji će čitaocima dati uvid u pitanja o kojima mediji nisu dovoljno ili nisu uopšte izveštavali. Deset izabranih novinara dobiće stipendiju u iznosu od 2.000 evra, sredstva za putne i istraživačke troškove u iznosu do 2.000 evra i priliku da prisustvuju seminarima u Beču i Skoplju. Pored toga, najbolja tri članka po izboru žirija sastavljenog od medijskih profesionalaca dobiće nagradu od 4.000, 3.000 i 1.000 evra. (Izvor: Birn)
„JUG GRIZELJ“ PRIPAO DRAGU HEDLU
Drago Hedl
Hrvatski novinar i publicista Drago Hedl dobitnik je novinarske nagrade „Jug Grizelj“ za 2011. godinu, koja se dodeljuje za najviša dostignuća u istraživačkom novinarstvu. Nagradu od 1991. godine dodeljuju Grizeljevi prijatelji, kolege i porodica u službi razvijanja prijateljstva među ljudima i uklanjanja granica među narodima, sa željom da čuvaju uspomenu na Juga Grizelja i da podstiču istraživačko novinarstvo. (Izvor: Beta)
DUŠAN POPOV DOBITNIK FEBRUARSKE NAGRADE
Dušan Popov
Skupština Novog Sada odlučila je 27. januara da najviše gradsko priznanje, Februarsku nagradu, ove godine dobije novinar, publicista i istoričar Dušan Popov. Popov je autor „Enciklopedije Novog Sada“, dela koje se sastoji od 30 tomova, a članovi resorne gradske komisije su obrazložili da je, zahvaljujući Popovu, Novi Sad jedan od retkih gradova koji imaju svoju enciklopediju.
Februarska nagrada dodeljuje se zaslužnim pojedincima, u znak sećanja na dan kada je 1748. godine austrougarska carica Marija Terezija dodelila Novom Sadu status Slobodnog kraljevskog grada pod četiri imena: Novi Sad, na mađarskom Ujvidek, na nemačkom Neusatz i na latinskom Neoplanta. Dušana Popova je za Februarsku nagradu predložilo Nezavisno društvo novinara Vojvodine. (Izvor: Autonomija)
ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE ZAPOSLENJE
Trident Media Grupi iz Beograda potrebni web novinar/urednik i smart web urednik.
Rok za prijavljivanje: 7. februar.
Detaljnije na sajtu www.infostud.rs.
l UREDNIK: Zlatko Čobović l NOVINAR: Vlado Mareš l TEHNIČKA OBRADA: Lidija Cenić l